45522 je aktuálny počet nakazených Covidom -19 na Slovensku

Autor: Adrián Vološin | 20.10.2020 o 17:15 | Karma článku: 3,37 | Prečítané:  799x

45 522 je aktuálny počet nakazených Covidom -19 na Slovensku podľa horného odhadu modelu doktora Richarda Kollára. Za včerajšok tento model dáva číslo 47 268. Môžme spätne vyrátať že v nedeľu to bolo 56672. V sobotu 58885.

V nedeľu 11.10 na spoločnej Tlačovej konferencii minister práce a socialných vecí spolu s premiérom oznámili že na Slovensku máme 200 000 nakazených okrem tých ktorí sú už v evidencii. Aj tento udaj bol silným podporným argumentom na zavedenie súčasných obmedzení.

Na túto tlačovku reagoval doktor Kollár a vytvoril model, ktorý s pomenovanou a odôvodnenou logikou prepája tvrde dáta, to jest počet pozitívne testovaných metodov PCR testov s pravdepodobným počtom aktívne nakazených v našej populácii v danom čase.

Pre ilustráciu citujem myšlienkovú konštrukciu modelu doktora Kollára:

"Počas posledných týždňov sme odhaľovali medzi pozitívnymi cca. 40% testovaných bez príznakov. Povedzme, že to bolo len 30%, lebo aj také dni boli. T.j. symptomatických bolo až 70% všetkých. Na nich by však podľa štúdie z UK malo pripadať cca. 6,2-krát viac asymptomatických. Z toho sa hneď spočíta, že skutočne infikovaných v testoch by malo byť cca. 5-krát viac ako ich nachádzame.Povedzme, že sa ale veľa ľudí so symptómami aj napriek symptómom a možnému kontaktu s infikovanými, možno trasovaniu, nedá otestovať. Povedzme, že je ich dvakrát viac ako tých, čo sa dajú otestovať (to je extrémne prehnané, ale robíme hrubý horný odhad). Tak ten počet tých, ktorí by sa dnes dali identifikovať pozitívnym PCR testom je 10-násobok pozorovaného počtu pozitívnych testov. K tomu treba pripočítať tých cca. 12 000,čo už boli detegovaní testami v minulosti a ešte stále sú v evidencii (v skutočnosti menej, lebo už len nestíhame vyraďovať ľudí z evidencie).No a testy nie sú perfektné, pripočítajme ešte 50% (to je tiež príliš, ale čo už) navyše, to sú falošne negatívni. Suma-sumárum, ak zoberieme najhorší pozorovaný deň doteraz (čiže nie viac informatívny priemer,ale priamo maximum), tak to bude (1800 x 10 + 12000) x 1.5 = 45 000. To je tak reálne maximum." Táto úvaha aj výpočet sú z 11.10.2020.  Odhadnutý počet nakazených bol vtedy 45 tisíc.  Vidíme že čísla nakazených stúpali do 16 až 17. októbra . Odvtedy klesajú.

Je tu  malý náznak, nádej, že sme za lokálnym vrcholom miery pozitívnej testovanosti.

Dokonca dnes sme zaznamenali prvýkrát od 16.augusta prvý pokles pozitívnych testov 4 dni po sebe.

Nie je vylúčene že opatrenia ktoré vstúpili do platnosti 1.októbra a ktoré boli ešte zintenzívnené od 12 októbra konečne zaberajú.

Nech je tak .

Nech povinné testovanie je len zbytočným prejavom paniky...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

Žiadne výpisky ani kópie. Jankovskej obmedzili prístup do vlastného spisu

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

Vallo: Vidím ako premiérova komunikácia pôsobí na ľudí

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.


Už ste čítali?