63% potrebných zdravotníkov, kontra povinnosť preukazovať sa od pondelka kovid pasom.

Autor: Adrián Vološin | 30.10.2020 o 13:38 | (upravené 30.10.2020 o 14:36) Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1325x

Operácia spoločná zodpovednosť, ktorej cieľom je otestovať všetkých obyvateľov od 10 do 65 rokov je podľa vrchnej veliteľky ozbrojených síl prezidentky Zuzany Čaputovej "nenaplniteľná,“

Operácia spoločná zodpovednosť v rozsahu celoplošného testovania je neporovnateľná s pilotným testovaním ktoré sa uskutočnilo v štyroch okresoch. Okresy Bardejov, Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošin, majú spolu 180 tísíc obyvateľov, Slovensko 5,5 milióna. Rozsah celoplošného testovania je viac ako 30 násobný oproti pilotnému. Nedostatok ľudských zdrojov v týchto okresoch potrebných pre testovanie, obzvlášť zdravotníkov sa dal ľahko  vyriešiť dobrovoľníkmi s iných okresov. Aj sa úspešne vyriešil. 50 medikov z Rakúska je malá podpora.

Podľa informácii z dnešného mimoriadného zasadnutia vlády ... máme  zatiaľ len 63% odberových tímov plne obsadených potrebnými zdravotníkmi. Covid pas je pre väčšinu ľudí nevyhnutnosť, aby neprišli o prácu, resp. formálnu slobodu, preto sa každú cenu sémantický dobrovoľne zúčastnia plošného testovania.

Pri troch odberných dňoch a dostatku zdravotníkov sa aj tak na Orave a v Bardejove tvorili rady. Teraz je testovanie stlačené do dvoch dni. Zdravotníkov je nedostatok. Budú pracovať  pracovať od zajtra od siedmej do nedele dvadsiatej druhej za 39 hodím 30 hodín. Ani optimista nemôže predpokladať, že ich výkon bude počas tohto extremného pracovného výkonu stabilná, pravdepodobne bude klesať ku koncu pracovnej doby  vonku budú rady ľudí, ktorí sa budú chcieť-musieť dobrovoľne otestovať.

Čím viac ľudí a čím dlhšie budú čakať, tým sa výrazne zvýši pravdepodobnosť toho proti čomu je v skutočnosti cela akcia zameraná a to neumyselnému rozšíreniu nákazy.

Práca odberných tímov pod časovým aj personálnym tlakom, tento tlak bude bohužiaľ objektívny, môže viesť neumyselnému zníženiu hygienických štandardov a k chybám s preťaženia a časového stresu.

Zvážili ctení členovia pandemickej komisie, krízového štábu, tieto riziká pri tom keď zvažovali operáciu spoločná zodpovednosť. Alebo len predpokladali, že ľudských zdrojov bude dosť.

Mali by sa stretnúť a prehodnotiť svoje podľa slov prezidentky nenaplniteľné rozhodnutie

Operácia Spoločná zodpovednosť je už rozbehnutá pravdepodobne tak, že sa nedá zastaviť.

Ale dala by sa korigovať tak aby jej efekt bol čo najväčší a rizika čo najmenšie.

Napríklad zredukovaním počtu okresov kde prebehne na 60% obyvateľstva, presunom ľudských zdrojov ktorými krajina disponuje do týchto najnakazenejších okresov, nech prebehne poriadne a bez zbytočných rizík, napríklad podľa čísel 7 dňovej incidencie.

Plošne testovanie v okresoch s nižšou incidenciou ako 15 osôb za 7 dni 10 000 obyvateľov pri odhadovanéj špecificite testov 99,25 na základe priemeru dvoch štúdii S nemocnice Motole z tohto týždňa povedie v takýchto okresoch aj tak k väčšiemu počtu falošne pozitívnych testov ako k skutočne pozitívnym testom. A zároveň k nezachyteniu jedne až dvoch tretín skutočne pozitívnych prípadov.

Takéto okresy menujme: Rožňava, Rimavská Sobota, Levice , Komárno, Dunajská Streda, Spišská Nová Ves , Gelnica, Galanta, Revúca, Žiar nad Hronom, Malacky, Pezinok, Žarnovica, Banská Štiavnica a dokonca aj Bratislava so sedemdňovou incidenciou do 13 sú efektívnejšie pokryteľné PCR testami cez klasické trasovanie.

A uvoľnene zdroje v tomto prípade zdravotníkov by sa dali efektivnešie a z hľadiska celkového cieľa hlavne bezpečnejšie použiť v okresoch s násobkami incidencii ako v týchto okresoch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

Žiadne výpisky ani kópie. Jankovskej obmedzili prístup do vlastného spisu

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

Vallo: Vidím ako premiérova komunikácia pôsobí na ľudí

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.


Už ste čítali?