Rekordná pozitivita PCR testov za včera. Zabralo plošné testovanie , alebo nie?

Autor: Adrián Vološin | 4.11.2020 o 23:03 | (upravené 5.11.2020 o 10:40) Karma článku: 10,10 | Prečítané:  28980x

Efekt z Oravy , z minulého týždňa sa celoslovenský nezopakoval. Počty pozitívne testovaných na Orave po pilotnom testovaní, klesli pod tretinu . Celoslovensky sa tento príbeh nezopakoval. Počty nakazených po testovaní vzrástli.  

Z utorkových čísel PCR testov môžme konštatovať , že pozitivita testov dosiahla rekordnú úroveň  v druhej vlne a to 24% s testovaných vzoriek . Bol prerušený 4 dňový trend poklesu miery pozitivity PCR testov z 20% vo štvrtok 29.10 na 9%v pondelok 2.11.

Tento štvordňový pokles pozitivity sa dá ľahko vysvetliť štruktúrou testovaných v tieto dni. Pravdepodobne polovica testovaných boli mimoriadny samoplatcovia, ktorí sa z  rôznych dôvodov chceli vyhnúť plošnému testovaniu a mať zároveň platný PCR test.

Nárast pozitivity nad 24% v utorok nevešti nič dobrého, ak vynecháme zmienené 4 dni, je rast pozitivity je stalé v lineárne rastúcom kanály. Ak plošne testovanie nezabralo môžme budúci týždeň pri testovaní čiste trasovaných kontaktov rátať s nárastom pozitivity k 30%-tam a to sú už skoro české čísla.

A tu vyvstáva otázka zabralo plošne testovanie , alebo nie?

Ak by sme  stiahli z obehu polovicu nakazených, ako sú optimistické odhady, tak by sme mali mať znižujúce sa čísla pozitívne testovaných a nie rastúce.

Za pondelok bol medzitýždňový rast 91% za utorok 11% . oproti tvrdým poklesom, číže číslam -85, resp. -70% z pilotného testovania na Orave. Sú to úplne iné čísla.

Uvidíme či čísla za stredu štvrtok a piatok klesnú pod 2000, ak nie tak odhad 50% zachytených pozitívnych je z ríše optimistickej.

Rovnako odhad senzitivity AG testu, ak nedôjde k medzitýždňovým poklesom pozitívnych PCR testov, môžme senzitivitu testov v prostredí v akom boli vykonané a v spôsobe akým boli vykonané odhadnúť pod 30%.

Ak by pretrvával 10 a viac percentný nárast počtu pozitívnych osôb, môže sa báť iba 20 a menej percentnej senzitivity testov.

Radšej sa nebojme a urobme čo najskôr validačnú štúdiu senzitivity použitých Ag testov.

Už najbližšiu sobotu a nedeľu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

Žiadne výpisky ani kópie. Jankovskej obmedzili prístup do vlastného spisu

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

Vallo: Vidím ako premiérova komunikácia pôsobí na ľudí

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.


Už ste čítali?